506 105 521
512 174 595
biuro@bierkom.pl

Edukacja Ekologiczna

Jak dokonywać selekcji odpadów.

Myślisz, że poprawnie segregujesz śmieci? A do którego pojemnika wyrzucisz lepki słoik po miodzie z papierową etykietą? Do szkła czy do odpadów zmieszanych? A co zrobisz z kartonem po mleku, który od środka jest wyściełany aluminium? Wrzucisz go do pojemnika na papier, czy do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne? A może do odpadów zmieszanych? A paragon? Do papieru czy do zmieszanych?

No to po kolei: słoik po miodzie wrzucamy do szkła. Nie szkodzi, że jest lepki i że ma papierową etykietę, recykler go wypłucze w sortowni. Ważne, żeby był opróżniony. Karton po mleku to przykład opakowania wielomateriałowego i powinien trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Teoretycznie są zakłady, które odzyskają z niego część papieru. A paragon – tu chyba największe zaskoczenie: nie może trafić do pojemnika na papier, tylko powinien do odpadów zmieszanych. Ten rodzaj papieru zawiera domieszki substancji chemicznych, które uniemożliwiają przeprowadzenie jego recyklingu.

Jest wiele zagadnień związanych  z wyrzucaniem odpadów, dlatego przygotowalismy Państwu wyszukiwarke odpadów, która pomoże w selektywnym rozmieszczeniu odpadów. Ponadto można pobrać plik poniżej. 

Zasady segregacji odpadów